Proč je váš přístup důležitější než IQ

Nová studie ukazuje, že váš postoj a přístup k věcem je v životě důležitější než intelekt

Co se týče úspěchu, je snadné si myslet, že lidé požehnaní vysokou inteligencí nás ostatní nevyhnutelně předčí a zadupou do země. Nová studie ze Stanfordské univerzity však změní váš názor – a přístup.

Psycholožka Carol Dweck strávila celou svou kariéru studiem přístupu a výkonu a její nejnovější studie ukazuje, že váš přístup je lepší předpoklad k úspěchu než vaše IQ. Carol Dweck zjistila, že postoje lidí lze rozdělit do dvou kategorií: zafixované myšlení a rostoucí myšlení.

Lidé se zafixovaným myšlením věří, že jsou, kdo jsou, a nemohou se změnit. Takový postoj je zdrojem problémů v případech, kdy musí něčemu čelit. Cokoliv, co se zdá být nad jejich síly, v nich vyvolává pocity beznaděje a zahlcení.

Lidé s rostoucím myšlením věří, že se s vynaložením určitého úsilí mohou postupně zlepšovat. Díky tomu překonají osobnosti se zafixovaným myšlením, a to dokonce i tehdy, když nejsou tak chytří jako ony. Člověk s rostoucím myšlením se jednoduše nebojí výzev – zachází s nimi jako s příležitostmi naučit se něco nového.

Nezůstávejte bezmocní

Na první pohled se zdá, že chytrost jde ruku v ruce se sebedůvěrou. Tak tomu může skutečně být, ale jen v případě, že se vše daří a člověk není pod tlakem. Rozhodujícím faktorem je, jak člověk zvládá nezdary a výzvy. Podle Carol Dweck podmiňuje úspěch v životě způsob, jakým jedinec zachází s nezdary. Lidé s rostoucím myšlením chápou nezdar jako informaci. Říkáme tomu nezdar, ale ve skutečnosti to znamená „tohle nefungovalo, zkusím něco jiného.“

Všichni občas zažíváme chvíle, kdy se cítíme bezmocní. Důležité je, jak na takový pocit reagujeme. Můžeme se z něj učit a posunout se dále, nebo se jím nechat oslabit. Existují tisíce úspěšných lidí, kteří by to nikdy nedotáhli nikam, kdyby se nechali srazit k zemi pocitem bezmoci – například Walt Disney byl vyhozen z Kansas City Star, protože „neměl představivost a žádné dobré nápady“, Oprah Winfreyová byla vyhozena z práce televizní hlasatelky v Baltimoru, protože „ve svých reportážích byla příliš emocionální.“

Buďte vášniví!

Vášniví lidé sledují své cíle vytrvale. Vždy se kolem najdou lidé, kteří jsou v určitých oblastech více talentovaní než vy, ale nedostatek talentu můžete dohnat vášnivostí. Warren Buffet doporučuje lidem, aby se naučili využívat svých vášní podle jeho techniky 5/25: Napište si 25 věcí, na kterých vám záleží. Poté jich dvacet vyškrtněte. Pět zbývajících jsou vaše skutečné vášně, zbytek jsou pouhá rozptýlení.

Přidejte si „extra kilometry“

Úspěšní a odhodlaní lidé podávají nejvyšší výkon i během těch nejhorších dnů. Jeden z žáků Bruce Lee běhal každý den 5,5 kilometrů. Jednoho dne Bruce řekl: „Pojďme si dát ještě další čtyři.“ Žák řekl: „Kdybych měl uběhnout další čtyři, tak umřu.“ Bruce odpověděl: „Tak to udělej.“ Žák se tak naštval, že další čtyři kilometry uběhl. Bruce Lee mu řekl: „Kdybys skončil, tak můžeš stejně dobře také umřít. Pokud si ve všem, co děláš, stanovuješ psychické nebo fyzické hranice, nezbavíš se jich do konce života. Rozšíří se do tvé práce, tvé morálky, tvého celého bytí. Žádné hranice nejsou.“

Lidé s rostoucím myšlením vědí, že čas od času selžou, ale to je neodradí od toho, aby očekávali výsledky. Nestěžují si, když věci nejdou podle jejich představ, a jsou flexibilní. Sledujte, jak se vypořádáváte se svými výzvami a drobnými úkoly, a vaše myšlení se časem stane rostoucím. Budete se učit z chyb a nezaleknete se výzev – a to je skutečně lepším předpokladem pro úspěch než jen inteligence sama o sobě.

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.