Štěstí na objednávku

Jsem vždy ohromen lidmi, kteří tvrdí, že jsou nešťastní ve svém životě. Štěstí jako takové je jimi vnímáno jako velká záhada, podstatu štěstí je pro ně těžké pochopit. Štěstí je nejvíce studovaný obor v historii lidstva na celém světe. Psychologie a filozofie se zabývá tímto tématem po staletí. Pro pochopení základů štěstí nám stačí jen selský rozum, ale zda tyto principy aplikujeme v praxi, je věc druhá. A i přesto, že se nejedná o raketovou vědu, se setkáváme s lidmi, kteří se trápí prakticky kvůli zbytečnostem.

Co víme o štěstí? Štěstí vychází z orientace ke světu kolem nás, jak vnímáme minulost, přítomnost a budoucnost. Často nahlížíme na minulost s vděčností jako na sbírku vzpomínek, i když jsme zažili výzvy, utrpení, nepokoje. Nalézáme zde důležité okamžiky v našem životě, které příjímáme s akceptací – je to minulost, stalo se. Bylo, jak bylo a dnes je, jak má být. Býti vyrovnaní a vděční za události, které se odehrály v minulosti nás dělá vyrovnanými a šťastnými v přítomnosti.

Na druhou stranu jsme obklopeni i angažovanými lidmi, kteří jsou duševně angažovaní v tom, co dělají každý den, dávají si výzvy, aby se posunuli i třeba jen o krůček, v tom co je zajímá, co je jejich vášeň. Přítomnost vnímají  v reálném čase a přinášejí vědomou pozornost přítomným okamžikům. Koučové, mentorové obvykle pomáhají lidem být více přítomní, užívat si momenty, být soustředěný v daný moment např. na komunikaci s partnerem, kolegy. Snažte se více akceptovat svět jaký je, ale právě zde a právě teď. Uvědomte si sílu okamžiku.

Budoucnost je o předvídání, očekávání toho, co přijde s jistou dávkou vzrušení, i když nám může nahánět hrůzu, i když očekáváme nějaké strádání, protože nějaké určitě přijde, i když se budeme muset snažit víc než obvykle, ano také nás to čeká. A i přes zdánlivě tyto hrozné věci, nalezněte si něco, co Vás žene dál, co vás zajímá a zítra se tomu budete věnovat. A pokud nemůžete nalézt nic, na co se zítra těšíte, nemá to co dočinění s událostmi, které zítra nastanou, ale s Vašim nastavením mysli, která je otrávená pesimismem již po dlouhou dobu. Zapomněli jste již na kouzlo života, zapomněli jste si nalézt aspoň malou radost, např. se prostě rozhodnout, že zítra vstanu a budu se cítit skvěle nebo zítra potěším někoho něčím krásným, zítra se zaměřím jen na tento projekt a udělám proto vše, místo toho abych si řekl, zítra vstanu a můj den bude sakra špatný. Ať je to cokoliv, nalezněte něco vás zajímá, co vás postaví na nohy.

Prošli jsme si základy toho, co víme o našich emocích a duševním stavu štěstí. Jednoduché, že? Přijmout svou minulost, být přítomný a angažovaný v přítomném čase a zajímat se, očekávat lepší budoucnost.

Část o tom být šťastný a zdravý po fyzické stránce, jistě všichni dobře znáte. Znamená to spát 8 hodin, pít více vody, dělat přestávky během dne – přerušit svou koncentraci, postavit se, nesedět shrbený celý den, dále cvičit 3 – 4 krát týdně, jít ven a trochu se rozhýbat, jíst více zeleniny, omezit cukr a kofein, vyjmout ze svého jídelníčku věci, které Vás energeticky nakopnou a pak následuje strmý pád jako např. různé energy drinky, kalorické tyčinky. Myslím, že jste tyto rady už někde slyšeli, je to jen o tom začlenit tyto činnosti, návyky do svého života. Pokud se chcete cítit fyzicky šťastní, je to velice snadné. J

Další oblastí, s kterou lidé zápolí jsou VZTAHY. Obzvlášť jedinci zaměření na výsledky, to asi znají. Položte si otázky – jsem přítomný při komunikaci s partnerem, oceňuji to, co dělá a dávám to najevo s láskou. Uvědomujete si, že jste spolu s partnerem plně provázáni a měli byste se vzájemně ctít a respektovat a dělat si legraci. Pokud je Vaše manželství již nudné, není to díky tomu, že to manželství je stále stejné, ale proto, že vy a partner jste si dovolili být nudný a vyčpělý  a potřebujete se opět navázat spojení, oživit vztah.

Vše, co víme o spirituálním světě, pochází ze základních myšlenek jako věřit v něco, co nás – lidské bytosti – přesahuje, dovolit si být ohromen divy světa, vesmírem, naším Bohem, stvořitelem. Ctít tyto hodnoty, kterým věříme. Ani jedno z toho není žádné magické kouzlo. Je to o tom podívat se na svůj život, na svůj den a zhodnotit ho. Pokud se necítíte duševně šťastný, rozeberte si, jak vnímáte svou minulost, přítomnost a budoucnost. Pokud se necítíte po fyzické stránce šťastný, zaměřte svou pozornost na svou stravu, na pohyb, jak dlouho spíte, zda dodržujete tyto zmíněné základní doporučení. Pokud cítíte, že Váš vztah je již fádní, vzpomeňte si, co již nepřinášíte do vztahu, čím již nepřispíváte, zda jsou to city, pozornost, pomoc. Možná potřebujete kompletně přehodnotit své priority.

Z duchovního pohledu je štěstí o vděčnosti, požehnaném okamžiku. Jste tu a čtete tyto řádky, jaký poženhaný okamžik při čtení a přemýšlení  o myšlenkách na zlepšení svého života. Jak moc je tento okamžik i pro mě požehnaný, když si uvědomím s jakou rychlosti mohu digitálně sdílet myšlenky s okolním světem. Jak požehnané je, že máme lidi kolem sebe? Jak úžasné je, že zítra ráno můžete vstát a dát světu více lásky jen proto, že se tak rozhodnete? Jak skvělé je, že se můžete rozdhodnout, kým chcete být? Jak fenomenální je, že zítra vstanete a začnete vytvářet život, po kterém tak dlouho toužíte.

Přeji Vám mnoho ŠTĚSTÍ

 

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.